גינה אורגנית

כל מה שרציתם לדעת על צמחים גידול ירקות והקמת גינות

בצלים ופקעות

רוצים גינה פורחת ומיוחדת בחורף? קנו לכם מבעוד מועד כמה פקעות ובצלים וצפו להפתעות נעימות במיוחד!

מתי שותלים?
מומלץ לשתול בעונה הקרה, בין אוקטובר לדצמבר, על מנת לאפשר התפתחות בריאה של הצמחים. חום ולחות יכולים לגרום לריקבון של הפקעות.

טיפול לפני שתילה
לרוב לא נדרש טיפול מיוחד בבצלים ובפקעות לפני השתילה, למעט כלניות ונוריות, אותן יש להשרות במים כ-12 שעות לפני השתילה (לא תחת קרינת השמש).

שתילה וטיפול
בגדול מומלץ לשתול בקרקע מנוקזת היטב. בצלים יכולים להירקב בקרקע בה המים עומדים. אין חובה לדשן משום שבבצלים עצמם יש מזון אגור, אך אם רוצים, ניתן הצניע את הדשן בסביבת הבצל עם השתילה. בנושא השקיה, יש להקפיד על קרקע לחה, לאחר השתילה, במידה והגשמים בעונה אינם מספיקים. מבחינת אור, לכל צמח דרישות אחרות הנעות בין אור מלא לחלקי. יש לוודא בהתאם לסוג הצמח.

כיוון שתילה
ברוב הבצלים והפקעות ניתן להבחין בכיוון השתילה, למעט אצל הנוריות שנשתלות עם הקצוות המחודדים כלפי מטה והרקפות שנשתלות עם הצד הקעור כלפי מעלה.

אחסון ושמירה
לאחר הפריחה ניתן לשמור את הפקעות והבצלים לעונה הבאה. אם אתם שומרים את הבצלים או הפקעות בבית, מומלץ לשמור אותם במקום מאוורר ויבש, אין להכניס אותם לשקיות פלסטיק, ולא לאחסנם ליד פירות בשלים כמו בננות ותפוחים שמפרישים את הורמון הצמיחה אתילן. למרות הדעה הרווחת, אין צורך לקרר את הפקעות והבצלים, למעט את היקינתון, הצבעוני והכרכום (למשך מספר שבועות בלבד). לפני האחסון, רצוי לחטא את הפקעות והבצלים על ידי איבוק בחומרים מדבירי מזיקים.

תיהנו!