גינה אורגנית

כל מה שרציתם לדעת על צמחים גידול ירקות והקמת גינות

מושגים בקבלה

| אין תגובות

כשלומדים מושגים בקבלה – חשוב ללמוד אותם ממקור מוסמך כמו קבלה לעם ולא מכל מיני "מקובלים" שאין להם הרבה מושג מחייהם. מספר מושגים שכדאי לשים לב אליהם: הופכיות – נשמע כמושג מוכר הנמצא בשימוש יומיומי. ואף על פי כן, כשאדם לומד את חכמת הקבלה, הוא מגלה שזהו מושג משמעותי בסיסי שבלעדיו, קשה להבין ולהתעמק במושגים נוספים ומורכבים יותר. כל המציאות מורכבת מ שני כוחות הפוכים: קבלה ונתינה. המציאות המוכרת לנו מבוססת על מה שנקלט בחושים שלנו והעולם הרוחני מושתת על כוחות אחרים שאינם מושגים באמצעות חושינו הגשמיים. בקבלה מדגימים זאת למשל באמצעות הרעיון של חותם ונחתם. שהרי ברור לכל שהנחתם הוא צורה הופכית לחותם. וכשמושג מבוסס על עקרון פשוט – מובן שנוכל למצוא אינסוף דוגמאות בחיי היום יום הגשמיים שלנו כדי להבהיר אותו.

למעשה, לא היינו יכולים להבחין במציאות שלנו בדבר כלשהו ללא הכרת הופכיותו. נוכל להבחין באור – רק מפני שמוכר לנו חושך, בטוב – נוכל להבחין רק כלפי רע, בשחור – לעומת לבן,  בגבוה – לעומת נמוך, במלא – לעומת ריק וכד'. ברור שקיימות תופעות רבות נוספות במציאות שלנו שאין באפשרותנו להבחין בהן בגלל העדר הופכיות, או ניגוד.

מאחר  שבמציאות של העולם הגשמי – לא קיים העולם הרוחני, (ההופכי לו) – נדרש מלומדי קבלה להכיר וללמוד מפי מקובלים שכבר השיגו עולם עליון את מהותו ומבנהו של העולם הרוחני, ואת הדרך להשגתו. תוך כדי הלימוד מתברר ללומד, שבדרך זו הוא מתחיל להבין טוב יותר גם את המציאות הגשמית בה הוא מתקיים.

נתמקד לרגע במושגים הופכיים מרכזיים בחכמת הקבלה – אור וחושך.

אור – הוא תכונת ההשפעה (נתינת טוב) והאהבה. זוהי מהותו של הכוח העליון. של הבורא.

חושך – הוא תכונת הקבלה. הרצון לקבל וליהנות על חשבונו של הזולת, אגואיזם. טבעו של הנברא. 

כאשר נעשה תיקון ונהפוך את האגו שלנו להשפעה – נוכל לעלות לדרגת ההתפתחות האבולוציונית הגבוהה ביותר שאדם יכול להגיע אליה. אך מכיוון שבינתיים אנו חיים על פי ציוויי האגו שלנו בלבד, ללא תכונת ההשפעה והאהבה ההפוכה לו – אנחנו מתקשים להגיע לרמה הגבוהה הזו. 

למעשה איננו מכירים ממש לא את האגו ולא את תכונת האהבה וההשפעה לזולתנו. כי אין לנו קשר ומגע עם העולם הרוחני העליון, למעט ניצוץ קטן (הקיים בצורה מפותחת יותר אצל האחד או מפותחת פחות אצל האחר). כאשר לומדים את חכמת הקבלה מבינים בהדרגה שהדרך להגיע להשגת העולם העליון מתאפשרת אך ורק מתוך השקעה ו"השפעה" בקבוצה של כעשרה אנשים הנמצאים ביחסים טובים ביניהם, המבוססים על קשר אינטגראלי.

כתיבת תגובה

שדות חובה *.