תחבורה ציבורית בשבת

קמפיין ממומן מופיע אצלי בפיד וקורא לי לחתום על עצומה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. אותו קמפיין טוען ש-73% מהאוכלוסיה במדינה בעד תחבורה ציבורית בשבת. באופן הגיוני כבר נשמע מופרז וגם לא ברור מניין נלקח נתון כזה. בכל אופן, אני שומעת לא פעם את התרעומת – אני רוצה ללכת לים בשבת, אז למה שלא תהיה לי תחבורה? כל השבוע אני עובד, אז למה שלא תהיה לי גישה לחנויות בשבת?

אז בואו נסתכל על זה משתי נקודות עיקריות:

1️⃣ שבת הוא היום החופשי בשבוע. אנשים מעוניינים שתהיה להם גישה למה שהם אוהבים לעשות, אולי לצאת לקניות, אולי ללכת לים, לאיזה פארק וכו'. כדי שהתחבורה תיסע באופן שוטף בשבתות, כדי שהחנויות יהיו פתוחות, כדי שהקניונים והמסעדות יפעלו, צריך אנשים שיעבדו, שינהגו, שיפתחו את החנויות, שיבשלו במסעדות, שינקו, שיובילו, שיספקו את כל השירותים הכרוכים בזה כי, תודו, אם כבר, אנחנו רוצים שזה גם יהיה נקי, מסודר, שיגישו לנו את המנות מהר, שלא נצטרך לעמוד יותר מידי בתורים, שתדירות התחבורה תהיה רציפה ועוד, לא ככה? אז צריך כח אדם שיפעיל את הכל, רגיל, כמו ביום חול. כדי שזה יקרה אני בעצם דורש מאנשים אחרים שיוותרו על יום המנוחה שלהם ויעבדו בשבילי כדי שאני אהנה מהשבת שלי.

2️⃣שבת היא לא רק יום המנוחה השבועי. בנוסף להיותנו במדינה דמוקרטית, אנחנו גם במדינה יהודית, בעלת סממנים יהודיים. לשם כך הקמנו מדינה! השבת היא סמל, ולא רק שם של יום בשבוע, גם עבור מי שלא שומר שבת. הייחודיות של השבת היא בשורש המהות היהודית שלנו, של המדינה, של העם שלנו. בכל הכתובים ובכל הספרים תמצאו שהשבת, המהות של השבת, הייחודיות שלה, שמרה על העם ומנעה ממנו להיעלם בהתבוללות.

עצם השם של היום הזה: שבת… כבר מדבר על מהותו. זהו יום שבו אנחנו עוצרים את כל ההתנהלות שלנו, מעבר לעניין הרוחני שבדבר, אלא אפילו ברמה הפיזית. זמן להקדיש למשפחה, לזוגיות, לעצמנו, לקרוא, להתענג עם כוס קפה או פיצוחים מול סרט, כשהזמן לא לוחץ ולא דורש מאיתנו ללכת לקנות דברים שאפשר לקנות מראש.

אני האמת בדילמה די גדולה, ראיתי במסגרת לימודי בארגון בני ברוך, איך חילוניים ודתיים יכולים להתחבר ולהסכים, לכבד אחד את השני ואת השבת בצורה הראויה והמכובדת כי יש להם מטרה משותפת. רוצים לנסוע לים? קחו מונית שירות. זאת מדינה דמוקרטית ולא מדינת הלכה כפי שרבים רוצים שנאמין. אז תערכו קניות ביום שישי בבוקר, ביום חמישי אחר הצהריים, תקדישו לכם ערב בשבוע לעריכת קניות בשופינג. למה בשבת? דווקא? עלינו להבין שהמהות של ההתנגדות להיעדר תחבורה בשבת היא לא עניין של נוחות, אלא עניין של התנגדות פנימית לעצם קיום ייחודיות של השבת. ולא שום דבר אחר. כשנכבד באמת זה את זה, גם נבין למה דווקא אנחנו כן צריכים את השבת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *