גינה אורגנית

כל מה שרציתם לדעת על צמחים גידול ירקות והקמת גינות

צמחי תבלין שכיף לגדל בבית

בא לכם תה טעים, ארוחה מתובלת כמו שצריך, בריאות ואוויר טוב? הנה כמה צמחי תבלין שתוכלו לגדל בקלות בבית, ללא ריסוס ואפילו עם יתרונות של הרחקת מזיקים שונים בזכות השמנים האתריים שמפיצים הצמחים

רוזמרין רפואי
הרוזמרין הוא שיח ירוק עד רב שנתי בעל פרחים קטנים בצבע וורוד, לבן או כחול. קל לגדל אותו בעציץ או בגינה ויש לו הרבה יתרונות: בחליטת תה, לרוזמרין סגולות רפואיות רבות כמו שיפור זיכרון, טיפול בכאבי ראש, כאבי בטן, נשירת שיער ועוד. הוא גם מעלה את לחץ הדם, לכן אינו מומלץ לבעלי לחץ דם גבוה או לנשים בהיריון. הרוזמרין הוא כמובן טעים כתבלין לבישול.
תכונות: הרוזמרין יכול לצמוח עד כדי גודל של שיח בינוני, לכן מומלץ לשתול אותו בעציץ גדול או בגינה. הוא מסתגל לרוב תנאי הגידול ואוהב שמש. שמן האתר שמופץ ממנו מרחיק מזיקים נפוצים כמו פשפשים, כנימות ועוד.

פטרוזיליה
לפטרוזיליה סגולות רפואיות רבות, היא עשירה בוויטמינים ומינרלים ומומלץ לאכול את העלים שלה חיים. ניתן לגדל אותו באדנית או בעציץ, בערוגה הביתית. ומומלץ לזרוע בתחילת האביב.

כוסברה
לכוסברה כידוע יש טעם וריח דומיננטיים. כמו הפטרוזיליה, לא כולם אוהבים, אבל מי שלומד להכיר את הטעם המיוחד שלה בבישולים מתאהב בה. הכוסברה היא צמח חד- שנתי שבשמו העברי נקרא גד השדה. השיח שלו מגיע עד לגובה של 1 מטרים והוא קל לגידול. אפשר לזרוע אותו בגינה או בעציץ בבית.

זוטה לבנה
הזוטה הלבנה הוא צמח רב שנתי בעל ריח וטעם חזקים במיוחד. עליו משמשים בעיקר לחליטת תה אך יכולים לשמש גם כתוספת לבישולים, סלטים ותבשילים שונים. הזוטה נחשבת לצמח שתלטן ולכן מומלץ לגדל בתוך עציץ או אדנית כדי שלא תשתלט על שאר הגינה. ניתן לשתול בכל ימות השנה ובאזור שטוף שמש. הזוטה הלבנה בעלת סגולות רפואיות רבות ויעילות.